راهکار های تبلیغات شهری

12 تیر 1403
0 نظر
راهکار های تبلیغات شهری

تبلیغات محیطی در قالب بیلبورد ها، پوستر ها، حمل و نقل، نمایشگر های دیجیتال، لمپوست ها و… از دهه های گذشته تا کنون جز ارکان اصلی صنعت بازاریابی بوده است. از آنجایی که اکثر کسب و کار ها به دنبال دستیابی به طیف وسیعی از مخاطب هستند، تبلیغات شهری می تواند فرصت های متمایزی را برای رسیدن به این هدف در اختیار آنها قرار دهد.

تبلیغات شهری چیست؟

تبلیغات شهری با استفاده از قدرت تبلیغات در محیط شهر انجام می گیرد و هدف آن جذب مشتری حداکثری است. تبلیغات شهری با بهره گیری از المان های محیط شهر، پیام تبلیغاتی را به مخاطب القا می کند. با اینکه شهروندان یک شهر مدام در معرض تبلیغات محیطی قرار دارند و با حجم انبوهی از پیام  های تبلیغاتی روبه رو هستند اما همچنان تبلیغات شهری و محیطی جز عناصر قدرتمند صنعت بازاریابی و تبلیغات هستند. تبلیغات شهری در واقع بیلبورد ها، پوستر ها، عرشه پل های عابر، بنر ها، لایت باکس ها و… هستند.

مزایای تبلیغات شهری- محیطی

تبلیغات در سطح شهر مزایای زیادی را برای کسب و کار ها به دنبال دارد. در تبلیغات شهری به دلیل دسترسی به مخاطب زیاد، می توان تا حدود زیادی اهداف بازاریابی کمپین تبلیغاتی خود را به پیش برد. از جمله مزایای تبلیغات شهری می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تبلیغات در فضای باز از نظر قابلیت مشاهده، محدودیت زمانی ندارد و شبانه روزی است، به خصوص اگر سازه تبلیغات محیطی دارای روشنایی باشد.
 • تبلیغات شهری به مخاطب بالقوه زیادی در آن واحد دسترسی دارد.
 • تصویر برند شما با تکرار در مناطق مختلف شهر از طریق تبلیغات محیطی تقویت می شود و به نوعی برند سازی انجام می گیرد.
 • تبلیغات شهری در راستای سایر کانال های بازاریابی همچون اینترنت می تواند بسیار موفق باشد.
 • تبلیغات شهری مقرون به صرفه است و با توجه به بودجه ای که برای آن اختصاص می دهید، بازده بسیاری دارد.
 • ماهیت جدید تبلیغات محیطی که با تکنولوژی ادغام شده است برای مخاطب بسیار جذاب بوده و باعث جلب توجه هر چه بیشتر می شود. ‌

مطالب مرتبط: تبلیغات محیطی در تبریز

تبلیغات محیطی باید چه ویژگی هایی  داشته باشد؟

تبلیغات محیطی باید چه ویژگی هایی  داشته باشد؟

در شهر های پرجمعیت و شلوغ رقابت برای جلب توجه شدید است. با این که بیلبورد ها، پوستر ها، نمایشگر های دیجیتال و… در همه جا هستند، اما یک تبلیغ چشم نواز و خلاق می تواند در میان انبوه تبلیغات، بیننده را متوجه خود سازد. برخی ملاحظات کلیدی برای موفقیت در تبلیغات محیطی شهری وجود دارد که عبارتند از :

 1. .اندازه ی تبلیغات محیطی

در شهر های بزرگ که تبلیغات محیطی زیاد است و اغلب مسیر ها شلوغ هستند، تبلیغات با اندازه بزرگ تر و جسورانه تر می تواند، در میان سایر انواع تبلیغات محیطی، دیده شود و توجه مخاطب را جلب کند. امروزه بیشتر برند ها از نمایشگر های غول پیکر یا بیلبورد های بزرگ برای تبلیغات محیطی استفاده می کنند که از دور هم قابل مشاهده هستند.

 1. خلاقیت و نوآوری در تبلیغات محیطی

مخاطبان شهری، در طول روز در معرض طیف گسترده ای تبلیغات محیطی قرار دارند. در این میان تبلیغات محیطی شما برای برجسته شدن باید خلاقانه و نوآورانه باشد. برای این منظور اغلب از ویدئوها، انیمیشن ها، نورپردازی های خاص و فناوری واقعیت افزوده (AR) استفاده می شود.

 1. هوش مکانی در تبلیغات محیطی

انتخاب مکان مناسب برای تبلیغات محیطی در محیط های شهری بسیار حائز اهمیت است. قطعا مکان های پرترافیک و شلوغ، مراکز حمل و نقل عمومی مانند مترو و مکان های دیدنی می توانند طیف گسترده ای از مشتریان ثابت را در جريان تبلیغات محیطی جذب کنند.

4.پیام تبلیغاتی هدفمند در تبلیغات محیطی

برای رسیدن به جمعیت شناسی، نیاز به درک مخاطب هدف وجود دارد. برای تاثیرگذاری بیشتر باید پیام تبلیغات محیطی را با توجه به خواسته ها و علایق جمعیت محلی تنظیم کرد.

 1. یکپارچه سازی رسانه های اجتماعی در تبلیغات محیطی

قطعا بسیاری از جمعیت شهری در پلتفرم های رسانه های اجتماعی فعال هستند. ادغام عناصر رسانه های اجتماعی در کمپین های تبلیغات محیطی، تعامل و مشارکت مردم  را تقویت می کند. برای این منظور می توان از QR کد ها در تبلیغات محیطی استفاده کرد.

مطالب مرتبط: تبلیغات محیطی در تهران

انواع تبلیغات شهری

انواع تبلیغات شهری را میتوان در قالب انواع سازه های تبلیغات محیطی معرفی کرد.

انواع تبلیغات شهری به شرح زیر می باشد :

تبلیغات بیلبورد

بیلبورد ها به عنوان رسانه های چاپی جز محبوب ترین اشکال تبلیغات محیطی به شمار می روند. سایر رسانه های چاپی همچون بنر، پوستر، استرابورد و… نیز معمولا جز دسته بیلبورد ها دسته بندی می شوند. بیلبورد ها اغلب در مسیرهای پرتردد همچون اتوبان ها نصب می شوند. طراحی یک بیلبورد تبلیغاتی چشم نواز و خلاقانه با پیام تاثیر گذار می تواند، مخاطب زیادی را به خود جلب کند. نمایشگر های دیجیتال موجود در سطح شهر نیز جز بیلبورد های دیجیتال دسته بندی می شوند.

تبلیغات حمل و نقل

در تبلیغات حمل و نقل از بدنه وسایل نقلیه عمومی برای انتقال پیام  تبلیغاتی به مخاطب استفاده می شود. اتوبوس، تاکسی و قطار های شهری می تواند در حین حرکت در مسیر خود حامل پیام های تبلیغاتی باشند که بر روی بدنه آنها نقش بسته است. تبلیغات حمل و نقل محبوبیت زیادی دارند و بسیاری از افراد آنها را می بینند.

تبلیغات مبلمان شهری

مبلمان شهری شامل نیمکت ها، کیوسک ها، ایستگاه های اتوبوس، دکه ها و… است. معمولا بر روی اینها نیز تبلیغات محیطی انجام می شود. تبلیغات محیطی شهری بر روی مبلمان خیابانی به صورت دیجیتال یا چاپی قابل اجرا است.

تبلیغات دیوار ساختمان ها

در شهر ها و کلان شهر ها اغلب از دیوار های خالی ساختمان های بزرگ و مهم که به راحتی قابل مشاهده هستند، برای تبلیغات محیطی استفاده می شود . حتما در سطح شهر دیوار هایی را دیده اید که روی آنها طرح تبلیغاتی یک برند خاص را نقاشی کرده اند یا به صورت بنر و با استفاده از داربست، روی دیوار نصب کرده اند. تبلیغات محیطی بر روی دیوار ساختمان ها از رایج ترین انواع تبلیغات شهری است.

علاوه بر موارد فوق تبلیغات در مراکز خرید، تبلیغات نقطه فروش، تبلیغات عرشه پل های عابر پیاده، تبلیغات لایت باکس، تبلیغات پنل شیشه ای و… از دیگر انواع تبلیغات شهری هستند.

راهکار های تبلیغات شهری

برای داشتن تبلیغات شهری موثر می توانید از راهکار های زیر برای ارائه پیام تبلیغاتی خود استفاده کنید :

 • سعی کنید تا حد امکان از کلمات و تصاویر ساده و گویا استفاده کنید.
 • تعداد پیام های یک بنر تبلیغاتی باید محدود باشد تا مخاطب بتواند در مدت زمان اندک آنها را دریافت کند.
 • تصاویر روی سازه های تبلیغات باید متناسب با پیام و هدف تبلیغات باشد.
 • حتما در فضای مناسب از بنر تبلیغاتی خود اطلاعات تماس را به صورت واضح قرار دهید.
 • تصاویر تبلیغاتی شما باید در عین جذاب بودن، باعث حواس پرتی رانندگان نشود.
 • تبلیغات باید در ارتفاع مناسب نصب شود تا به راحتی در میدان دید مخاطب قرار گیرد.
 • تبلیغات محیطی در هر شهر باید مطابق قوانین مربوط به تبلیغات در فضای باز آن شهر انجام گیرد.
 • ویژگی های تبلیغات خود را با محیط شهری و تاریخچه آن مطابقت دهید.

استراتژی های تبلیغات محیطی - شهری

استراتژی های تبلیغات محیطی – شهری

قطعا برای انجام یک کمپین تبلیغاتی موفق باید استراتژی های خاصی را برای آن تعریف کرد. هر کمپین برنامه استراتژیک خاص خود را می طلبد. با این حال برخی از استراتژی های اساسی تبلیغات محیطی به شرح زیر است

 • داستان سرایی جذاب:ساختن و پرداختن داستان هایی جذاب که بتواند احساسات مخاطب را برانگیزد و او را تحت تاثیر قرار دهد، قطعا در کمپین تبلیغاتی می تواند به عنوان عاملی قدرتمند در نظر گرفته شود.
 • برندسازی: توجه به برند سازی در تبلیغات محیطی از اهمیت خاصی برخوردار است، اصلا هدف از انجام تبلیغات محیطی در کنار جذب مشتری، برندسازی است. برند سازی باید جز پایه ثابت تمام کمپین های تبلیغاتی باشد.
 • انعطاف پذیری: استراتژی های بازاریی باید منعطف باشند تا بتوان در مواقع لازم آنها را بر اساس بازخورد بازار تغییر داد.
 • تجزیه و تحلیل داده ها: حتما از تجزیه و تحلیل داده های حاصل از تبلیغات محیطی برای تخمین درصد موفقیت کمپین تبلیغاتی خود استفاده کنید. این اطلاعات می تواند باعث بهبود تصمیمات آینده شما و بهینه سازی تبلیغات محیطی می شود.
 • ارتباط فصلی: برای تنظیم استراتژی  کمپین های تبلیغاتی محیطی باید درک درستی از فرهنگ محلی داشته باشید تا بتوانید زمان تبلیغات را با فصل های خاص یا رویداد های مهم یک منطقه (مانند عید نوروز) تنظیم کنید

سوالات متداول

چرا کسب و کار ها به تبلیغات شهری نیاز دارند؟

شهرنشینی باعث اثربخشی هر چه بیشتر تبلیغات محیطی شده است. این رویکرد بازاریابی، مشتریان بالقوه را به جست و جوی اطلاعات در مورد برند خاص سوق می دهد. توجه مخاطب را به پیام شما جلب می کند و باعث می شود به مرور زمان برند شما در ذهن مخاطب حک شود. برندسازی در ذهن مخاطب احتمال انتخاب آن برند هنگام خرید را افزايش می دهد.

تبلیغات شهری با تاپراه

تیم باتجربه و حرفه ای تاپراه به صورت تخصصی در زمینه تبلیغات محیطی و شهری فعالیت می کند. چشم انداز کاری تاپراه این است که مشتری را قادر سازد تا با دستیابی به مخاطبان هدف خود از طریق بازاریابی محیطی و آنلاین به اهداف بازاریابی خود دست یابد. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره می توانید با تاپراه تماس بگیرید. ما آماده ارائه هرگونه خدمات در زمینه تبلیغات محیطی از طراحی کمپین تبلیغاتی تا اجاره انواع بیلبورد و… هستیم.

نتیجه گیری

تبلیغات محیطی در فضای شهر فرصت ها و چالش های منحصر به فردی دارد. در محیط شهرهای بزرگ، بازارياب باید بتواند در میان رقابت شدید موجود در تبلیغات محیطی، کمپین های جذاب و نوآورانه ایجاد کنند. مخاطب در میان انبوه تبلیغات محیطی جذب پیامی می شود که برایش تازگی و جذابیت داشته باشد. در این مطلب علاوه بر اشاره به انواع تبلیغات شهری، به راهکار های تبلیغات شهری و ویژگی های تبلیغات شهری موفق پرداختیم.