تبلیغات محیطی در روابط عمومی

6 تیر 1403
0 نظر
تبلیغات محیطی در روابط عمومی

تبلیغات محیطی با هدف دیده شدن هر چه بیشتر محصول یا خدمات در فضای بیرون از خانه مشتری انجام می شود و تاثیر زیادی در پیشبرد اهداف و استراتژی های بازاریابی دارد. تبلیغات محیطی نیروی محرک کسب و کار هاست. با این حال آیا تبلیغات محیطی در روابط عمومی نیز تاثیر دارد؟ رابطه بین تبلیغات محیطی و روابط عمومی چگونه است؟ تبلیغات محیطی در روابط عمومی چگونه تاثیر می گذارد؟ چگونه می توان از تبلیغات محیطی در روابط عمومی استفاده کرد؟ با این مطلب از تاپراه همراه باشید تا به شرح جزئیات بیشتری در مورد تبلیغات محیطی و روابط عمومی بپردازیم.

نقش روابط عمومی در تبلیغات

از گذشته تا کنون تقریبا تمام شرکت ها، کسب و کار ها و برند ها برای دیده شدن و یادآوری خود به مخاطب، بخش هایی خاص به نام روابط عمومی در سازمان تشکیل می دادند. روابط عمومی وظیفه اطلاع رسانی در مورد کالا یا خدمات خاص به مخاطب و ایجاد دیدگاه مثبت در مورد برند  را بر عهده داشت. مثلا در گذشته اکثر کسب و کار ها از طریق بخش روابط عمومی خود با روزنامه ها که جز رسانه های عمومی بودند، خود را به مردم معرفی می کردند. امروزه نیز با پیشرفت و تکامل فناوری روش های جدید تری همچون انواع سایت ها، صفحه های تبلیغاتی و حتی پیامک ها در اختیار بخش های روابط عمومی سازمان ها قرار دارد تا بتوانند برند خود را هر چه بهتر و بیشتر به مخاطب معرفی کنند. بنابراین دانستیم که روابط عمومی وظیفه معرفی برند و ایجاد تصویر قابل تشخیص از نام یک کسب و کار یا محصول را بر عهده دارد. اما جالب است بدانید که هیچ راهی بهتر از یک بیلبورد بزرگ تبلیغاتی که در مرکز شهر نصب شده، نمی تواند کالا یا خدمتی را به مردم جامعه بشناساند. بیلبورد ها جز ابزارهای تبلیغات محیطی هستند. بنابراین می توان گفت تبلیغات محیطی و روابط عمومی وظیفه ای یکسان بر عهده دارند و آن ارتقای نام برند و شناساندن آن به مخاطب است. با این وجود میتوان گفت که روابط عمومی و تبلیغات محیطی با هم هم‌ پوشانی دارند.

مطالب مرتبط: بهترین روش تبلیغات محیطی

تاثیر تبلیغات محیطی در روابط عمومی

تاثیر تبلیغات محیطی در روابط عمومی

تبلیغات محیطی در روابط عمومی هر سازمانی موثر است. تبلیغات محیطی می تواند نام یک برند را در سطح گسترده به طیف وسیعی از مردم جامعه معرفی کند و هدف روابط عمومی نیز همین است. تاثیر تبلیغات محیطی در روابط عمومی، تاثیری متقابل است، به عنوان مثال وقتی  روابط عمومی یک سازمان بتواند اطلاعاتی کارآمد و صحیح را در اختیار مشتریان خود قرار دهد، نوعی تبلیغ مفید برای سازمان یا برند خود انجام داده است و این کار به شاخت هر چه بیشتر برند کمک می کند . از طرفی دیگر اگر تبلیغات محیطی بتواند در زمینه معرفی یک کالا یا خدمت موفق عمل کند، باعث ارتقا روابط عمومی آن کسب و کار و شناخت برند آن  خواهد شد. بنابراین می توان گفت که تبلیغات محیطی در روابط عمومی تاثیر بسزایی دارد. روابط عمومی نیز اگر موفق عمل کند می‌تواند در پیشبرد استراتژی های بازاریابی تبلیغات محیطی تاثیر گذار باشد. به عبارت دیگر تبلیغات محیطی و روابط عمومی فرآیند های ارتباطی استراتژیک برای تعامل با مخاطب هدف هستند که می توانند برای ایجاد یک پیام ثابت و افزایش اثر هم افزایی با هم همکاری کنند.

چرا تبلیغات محیطی و روابط عمومی مهم هستند؟

تبلیغات محیطی و روابط عمومی به دلیل افزایش اعتبار برند، آگاهی از محصولات و جلب اعتماد مشتری مهم هستند. تبلیغات محیطی در روابط عمومی موفق نقش دارد و باعث افزایش فروش می شود که قابلیت رقابت با سایر شرکت های موفق را فراهم می کند .

چگونه می‌توان از تبلیغات محیطی در روابط عمومی استفاده کرد؟

تبلیغات محیطی یا تبلیغات در فضای باز تاثیری قدرتمند بر رفتار مشتری دارد. این نوع تبلیغات می تواند باعث شناخت برند، آگاهی از حضور برند، شناخت نام تجاری آن و ایجاد وفاداری مشتری به برند شود. تبلیغات محیطی همچنین می تواند باعث تشویق به خرید آنی شود و اطلاعاتی در مورد پیشنهادات ویژه، محصولات جدید و خدمات ارائه کند. این نوع تبلیغات می تواند باعث افزایش تعامل با مشتری شود و فروش کلی را افزایش دهد. روابط عمومی هر سازمان به دنبال رسیدن به این اهداف است. پس می توان از تبلیغات محیطی در روابط عمومی برای رسیدن به اهداف بازاریابی استفاده کرد. چندین عامل تعیین کننده تبلیغات محیطی در تصمیم گیری مخاطب و رسیدن به اهداف روابط عمومی نقش دارند. مکان قرارگیری تبلیغ، پیام  تبلیغاتی، اندازه و طراحی تبلیغ و مخاطبان هدف از جمله این عوامل هستند. مکان یک تبلیغ تاثیر زیادی در دیده شدن آن و دستیابی به مخاطب مورد نظر دارد. پیامی که توسط تبلیغات محیطی منتقل می شود نیز بسیار مهم است چون به شکل گیری درک مخاطب از محصول یا خدمتی که تبلیغ می شود، کمک می کند. اندازه و طراحی تبلیغات نیز مهم است، زیرا تبلیغاتی که برجسته و به راحتی قابل تشخیص است، تاثیر گذاری بیشتری دارد. با رعایت این اصول در تبلیغات محیطی می توان به صورت موثر از تبلیغات محیطی در روابط عمومی استفاده کرد.

مطالب مرتبط: روش های نوین تبلیغات محیطی

آشنایی با تبلیغات محیطی

پس از شناخت تاثیر تبلیغات محیطی در روابط عمومی، بهتر است به شرح اطلاعاتی مختصر در مورد تبلیغات محیطی و کارکرد آن بپردازیم تا بخش های روابط عمومی با دید بازتر اقدام به استفاده از تبلیغات محیطی در جهت رسیدن به اهداف بازاریابی سازمان خود کنند.

تبلیغات محیطی شکلی از بازاریابی است که از فضاهای عمومی به عنوان بستری برای رساندن پیام های تبلیغاتی استفاده می کند.

تبلیغات در فضای باز شامل قرار دادن تبلیغات در سازه های تبلیغات محیطی همچون انواع بیلبورد ها، ایستگاه های اتوبوس، نمایشگر های دیجیتال، وسایل حمل و نقل، نیمکت ها و… در فضاهای عمومی همچون پارک ها، خیابان ها، مراکز خرید، ایستگاه های حمل و نقل و… است.

هدف تبلیغات محیطی جلب توجه مشتری بالقوه، ایجاد شناخت از برند و در نهایت افزایش فروش است. ویژگی برجسته تبلیغات محیطی دسترسی به مخاطب گسترده در مدت زمان کوتاه است. تبلیغات محیطی را میتوان در ترکیب با سایر کانال های بازاریابی همچون تبلیغات تلویزیونی، بازاریابی دیجیتال، رادیو و… در رسیدن به اهداف بازاریابی روابط عمومی استفاده کرد.

مزایای تبلیغات محیطی در روابط عمومی

مزایای تبلیغات محیطی در روابط عمومی

استفاده از تبلیغات محیطی در روابط عمومی مزایای زیادی به دنبال دارد. از جمله مزایای تبلیغات محیطی که باعث می شود تا مدیران روابط عمومی هرچه بیشتر به این نوع تبلیغات توجه کنند، عبارتند از :

مقرون به صرفه بودن

هزینه تبلیغات محیطی بسیار کمتر از انواع دیگر تبلیغات همچون تبلیغات تلویزیونی و رادیویی است. از این رو می توان گفت تبلیغات محیطی مقرون به صرفه است.

دسترسی گسترده به مخاطب

تبلیغات محیطی می تواند مخاطب گسترده ای را هدف قرار دهد و این جز اهداف روابط عمومی است. تبلیغات در فضای باز مخاطبان زیاد و متنوعی را در مدت زمان اندک با خود درگیر می کند.

انعطاف پذیری

تبلیغات محیطی در مورد طراحی، محتوا و محل قرار گیری از انعطاف بالایی برخوردار است. یعنی می توان از مزیت انعطاف پذیری تبلیغات محیطی در راستای رسیدن به اهداف بازاریابی مختلف بهره مند شد.

قابلیت مشاهده

تبلیغات محیطی که اغلب روی بیلبورد ها یا پوستر های بزرگ انجام می شود، قابل مشاهده هستند و مخاطب حتی از فاصله دور نیز می تواند پیام تبلیغاتی آن را دریافت کند. قابلیت دید تبلیغات محیطی به خصوص در محیط های شلوغ و پر رفت و آمد باعث می شود تا توجه افراد زیادی به آن جلب شود.

نتیجه گیری

روابط عمومی جز بخش های مهم هر کسب و کار و سازمان محسوب می شود که برای رسیدن به اهدافی همچون بازاریابی، فروش کالا یا خدمات و تعامل با مشتری ایجاد شده اند. روابط عمومی می تواند برای رسیدن به این اهداف از ابزار های تبلیغاتی، همچون تبلیغات محیطی استفاده نماید. تبلیغات محیطی در روابط عمومی بسیار تاثیر گذار است و باعث پیشبرد اهداف استراتژیک آن می شود. مدیران روابط عمومی می توانند با استفاده از تبلیغات محیطی برند خود را به طیف وسیعی از جامعه معرفی کنند و با استفاده از مزایای تبلیغات در فضای باز به فروش بیشتر برسند. تبلیغات محیطی موفق باید توسط افراد متخصص و آشنا به اصول بازاریابی نوین انجام گیرد. بنابراين مدیران روابط عمومی باید با شرکت های تبلیغاتی در راستای شناساندن نام تجاری خود، تعامل با مشتری، دسترسی گسترده به مخاطب و افزایش فروش خود از طریق تبلیغات محیطی همکاری کنند. اگر مایل به پیشرفت کسب و کار خود هستید، میتوانید برای مشاوره و رزرو تبلیغات محیطی با تاپراه تماس بگیرید و اطلاعات لازم را کسب نمایید.