آشنایی با انواع تبلیغات محیطی

19 خرداد 1403
0 نظر
آشنایی با انواع تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی یا تبلیغات در فضای باز به هر نوع تبلیغی که فضای بیرون از خانه انجام شود، گفته می شود. تبلیغات محیطی بیشتر در معرض توجه هستند و اغلب بازده بیشتری نسبت به سایر انواع انواع تبلیغات دارند. تبلیغات محیطی انواع مختلفی دارد که می تواند با توجه به ماهیت کسب و کار یا کالا توسط متخصصان تبلیغات انتخاب شود.

تبلیغات محیطی چیست؟

تبلیغات در فضای باز که با نام تبلیغات خارج از خانه مشتری نیز شناخته می شود. outdoor advertising یا out of home advertising که به اختصار OOH نیز خوانده می شود، نوع خاصی از تبلیغات است که اغلب در فضای باز و محیط های پر تردد شهری با استفاده از رسانه های تبلیغات محیطی همچون بیلبورد، تابلوهای تبلیغاتی یا دیگر رسانه های بصری و تاثیر گذار در معرض دید عموم مردم گذاشته می‌شود. تبلیغات محیطی، طیف وسیعی از مخاطبان را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب آگاه سازی، اطلاع رسانی در سطح وسیع و حک شدن نام برند در ذهن مشتری می شود.

آشنایی با انواع تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی از نظر مکان قرار گیری و نیز نوع رسانه های استفاده شده در تبلیغات به چند دسته کلی تقسیم می شود.

با توجه به موقعیت و مکان قرار گیری تبلیغات محیطی به دو دسته تقسیم می شود :

  • بیرونی : تبلیغات محیطی بیرونی در فضا های باز همچون خیابان، بزرگراه و مسیر های تردد انجام می شود.
  • درونی : تبلیغات محیطی درونی در فضای های بسته مثل فروشگاه های زنجیره ای، داخل اتوبوس و مترو، مراکز خرید و… نصب می شود.

علاوه براین تبلیغات محیطی با توجه به نوع رسانه محیطی مورد استفاده نیز به دو نوع زیر تقسیم می شود :

مطالب مرتبط: انواع تبلیغات محیطی

  • سنتی : در تبلیغات محیطی سنتی که به اختصار OOH نامیده می شود،از رسانه های چاپی و سنتی همچون انواع پوسترها و بیلبورد ها استفاده می شود.
  • دیجیتال : تبلیغات محیطی دیجیتال یا DOOH با استفاده از نمایش های الکترونیکی و تجربیات واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده انجام می شود. این نوع تبلیغات محیطی نسبت به روش سنتی پر هزینه تر است اما چون چشم نواز بوده و باعث جذب سریع مخاطب می شود،بازده بیشتری دارد.

انواع رسانه های تبلیغات محیطی

برای انجام تبلیغات محیطی می توان از روش های مختلفی استفاده می شود، که معروفترین آنها به شرح زیر است :

بیلبورد

بیلبورد

بیلبورد یکی از قدیمی ترین، موثر ترین و معروف ترین انواع رسانه های محیطی است که اغلب در نقاط پرتردد همچون نزدیکی مراکز خرید، اتوبان ها، بزرگراه ها و… نصب می شود و ابزاری برای انجام تبلیغات محیطی سنتی و بیرونی است . بیلبورد چون ابعاد بزرگی دارد، برای ایجاد آگاهی و اطلاع رسانی در سطح وسیع مناسب است. از طرفی تبلیغات از طریق بیلبورد به آسانی باعث جلب توجه می کند. به عبارت دیگر بیلبورد ها در اندازه های مختلف در مکان های هدف استراتژیک و در فضای باز نصب می شود، مخاطب در حال حرکت را هدف قرار داده و به روش کاملا غیر مزاحم مخاطب را درگیر می کند. قیمت بیلبورد ها با توجه به موقعیت و اندازه آن متغیر است.

بیلبورد های دیجیتال

بیلبورد های دیجیتال در دسته تبلیغات محیطی بیرونی و دیجیتال قرار دارند. بیلبورد دیجیتال، ترکیب صفحه نمایش بزرگ با محتوای تبلیغاتی پویا است. در واقع در لین نوع تبلیغ فناوری و تخیل ادغام می شوند. بیلبورد های دیجیتال با اسم تلویزیون شهری نیز شناخته می شوند. در این نوع ابزار تبلیغات می توان زمان و مدت نمایش تبلیغ را نیز به صورت دلخواه انتخاب کرد. بیلبورد های دیجیتال جذاب، خلاقانه و چشم نواز هستند و جلب توجه می کنند. در تلویزیون های ‌شهری که اغلب دارای موشن گرافیک هستند میتوان انیمیشن های ساده تا ویدئو های کامل را نمایش داد.

حمل و نقل (ترانزیت)

تبلیغات محیطی که در فضای داخل یا خارج وسایل حمل و نقل عمومی عمومی همچون اتوبوس، تاکسی، مترو و…  انجام می شود. این نوع تبلیغات که از تلفیقی از تبلیغات سنتی و دیجیتال است، جز اصلی ترین هسته های تبلیغات محیطی است، چون مخاطب به صورت طولانی مدت در معرض تبلیغات قرار می گیرد و می تواند اطلاعات بیشتری از تبلیغ شما بگیرد. علاوه بر این اغلب وسایل حمل و نقل عمومی در محل های شلوغ تردد می کنند.

فروشگاه ها و مراکز خرید

فروشگاه ها و مراکز خرید

تبلیغات محیطی در فروشگاه ها و مراکز خرید نیز به دلیل شلوغ بودن این مکان ها اغلب پر بازده است. وجود تبلیغات می تواند ذهن مخاطب را قبل از خرید درگیر کند و این موضوع احتمال انتخاب محصول یا برند تبلیغ شده را در رقابت با دیگر محصولات افزایش می دهد. در مراکز خرید تنوع فضا و جایگاه های تبلیغاتی زیاد است، مثلا روی شیشه های کنار پله برقی، بدنه سبد خرید، سقف، کف زمین و… می توان تبلیغات انجام داد.

دیوار نویسی

از جمله ابتدایی ترین و قدیمی ترین شیوه های تبلیغاتی محیطی سنتی و بیرونی است که در آن شعار تبلیغاتی روی دیوار بزرگ و قابل دید نوشته می شود. البته در این روش امکان اعمال تغییرات سخت و هزینه بر است.

مبلمان شهری

مبلمان شهری

تبلیغات در فضای شهر همچون ایستگاه های اتوبوس، صندلی های مترو، نیمکت ها، کیوسک ها و… که حالتی بسیار رقابتی دارد. این روش جز انواع تبلیغات محیطی بیرونی و تلفیقی از سنتی دیجیتال می تواند باشد.

تابلو

از جمله ارزانترین روش های تبلیغاتی محیطی بیرونی است که با قرار گرفتن در مسیر ها و فضا های باز باعث ایجاد ترافیک پیاده روی، جلب توجه مخاطب هدف و در نهایت تبلیغ می شود.

بنر

بنر ها در اندازه مختلف تهیه می شوند و جز تبلیغات محیطی سنتی به شمار می آیند. بنر را می توان روی پل ها، استادیوم، فرودگاه، ترمینال و… نصب کرد.

سخن پایانی

تبلیغات محیطی شکل خاصی از استراتژی تبلیغاتی است که مصرف کنندگان را در محیط های عمومی مخاطب قرار می دهد. در این نوع تبلیغات که  به انواع بیرونی، درونی، سنتی و دیجیتال تقسيم بندی می شود، رسانه های بیرونی همچون بیلبورد، بنر، تابلو، تلویزیون های شهری و… به صورت استراتژیک از ایجاد قالب رسانه ای برای ترویج کسب و کار ها و دسترسی به مخاطب هدف استفاده می کند . اگر صاحب کسب و کار هستید و به دنبال ارائه برند خود می باشید، می توانید تبلیغات محیطی خود را به تاپراه  بسپارید. ما در مجموعه تاپراه با کمک نیرو های  متخصص در زمینه ی بازاریابی و تبلیغات، بهترین و کامل ترین پکیج تبلیغاتی اعم از تهیه بنر، تیزر و نیز اجاره بیلبورد و سایر رسانه های تبلیغات محیطی را به شما ارائه خواهیم کرد.