مزایا و معایب تبلیغات محیطی

20 خرداد 1403
0 نظر
مزایا و معایب تبلیغات محیطی

در دنیای دیجیتال امروز، تبلیغات محیطی همچنان راهی جذاب و تاثیر گذار برای تبلیغ محصولات و کسب و کار ها به شمار می رود. همه شرکت ها به دنبال بهترین گزینه برای تبلیغ و ارائه خدمات خود به مشتری هستند. به نظر شما تبلیغات محیطی می تواند گزینه ای مناسب باشد؟ مزایای تبلیغات محیطی چیست؟ معایب تبلیغات محیطی چه می تواند باشد؟ آیا با وجود معایب و محدودیت ها باز هم باید از تبلیغات محیطی برای موفقیت کسب و کار خود استفاده کنید؟ برای یافتن پاسخ سوالات خود در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی، تبلیغات خارج از خانه، تبلیغات آفلاین یا تبلیغات در فضای باز، نوعی تبلیغ جسورانه و توام با خلاقیت است. این نوع تبلیغ زمانی که  مصرف کننده در بیرون از خانه به سر می برد، به دست او رسیده و اغلب تاثیر گذاری زیاد و آنی دارد. تبلیغات محیطی مکمل سایر  انواع تبلیغات است

تبلیغات محیطی می تواند شامل بیلبورد ها، مبلمان شهری، تبلیغات حمل و نقل، تابلو ها، نمایشگر های دیجیتالی بزرگ و… باشد.

با اینکه رسانه های دیجیتال اجتماعی روز به روز در حال گسترش هستند، تبلیغات محیطی همچنان گزینه ای فعال و غیر قابل اجتناب است که می تواند تاثیر زیادی در موفقیت یک کسب و کار یا برند ایفا کند.

این نوع تبلیغ روشی متداول برای تبلیغات در فضای عمومی است و مانند هر روش تبلیغاتی، مزایا و گاه معایب خاص خود را دارد.

مزایای تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی مزایای زیادی دارد. برخی از جوانب مثبت تبلیغات محیطی به شرح زیر است:

مقرون به صرفه بودن تبلیغات محیطی

مقرون به صرفه بودن تبلیغات محیطی

با اینکه هزینه تبلیغات به طور کلی زیاد است، اما هزینه تبلیغات محیطی در مقايسه با سایر انواع تبلیغات و بازدهی آن، بسیار کمتر است. در واقع یکی از کم هزینه ترین موارد در صنعت تبلیغات، تبلیغات محیطی است. قطعا هزینه ای که برای تبلیغات محیطی صرف می شود، بسیار کمتر از تبلیغات در رسانه های اجتماعی است، اما این نوع تبلیغات چون در مکان های عمومی قرار دارد، اغلب بازده بیشتری داشته و مقرون به صرفه است. تبلیغات محیطی هم برای برند های معروف  و بزرگ و هم برای کسب و کار های کوچک در حال توسعه، گزینه ای مناسب است.

مطالب مرتبط: آشنایی با انواع تبلیغات محیطی

تاثیر گذاری زیاد تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی چون از طریق بصری به مخاطب ارائه می شود، در ذهن مخاطب حک شده و برای مدت طولانی تری او را تحت تاثیر قرار می دهد.

تبلیغات محیطی اگر در مکان مناسب قرار گیرد، می تواند تاثیر زیادی در تصمیم افراد برای استفاده از خدمتی خاص یا خرید کالا از یک برند مخصوص داشته باشد.

انتقال سریع پیام با تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی اغلب با پیام و شعار های ساده ارائه می شوند. استفاده از این نوع تبلیغات می تواند هدف یک کمپین تبلیغاتی را با جمله ای ساده یا شعاری  کوتاه به راحتی و در مدت زمان اندک به مخاطب انتقال دهد. در واقع محتوای ساده ی تبلیغات محیطی وجه تمایز و برتری این نوع تبلیغات محسوب می شود.

دسترسی به طیف وسیع مخاطب با تبلیغات محیطی

دسترسی به طیف وسیع مخاطب با تبلیغات محیطی

برتری تبلیغات محیطی در مقایسه با سایر انواع تبلیغات، این است که می تواند طیف گسترده ای از مردم در هر قشری از جامعه را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال تبلیغات در رسانه های اجتماعی به دلیل اینکه همه مردم از شبکه های اجتماعی استفاده نمی کنند، در دسترس عموم قرار نمی گیرد،اما یک بیلبورد تبلیغاتی با معرفی یک برند در امتداد یک بزرگراه یا در کنار یک مرکز خرید شلوغ، تعداد زیادی از افراد جامعه را به خود جلب کرده و پیام خود را انتقال می دهد.

دوره انتشار طولانی تبلیغات محیطی

معمولا تیزر های تبلیغاتی صدا و سیما یا تبلیغات آنلاین در زمان های مشخص و برای مدت زمان کوتاه به نمایش درمی آیند و در صورت عدم تمایل، مخاطب می تواند آنها را نادیده بگیرد. اما تبلیغات محیطی در هر ساعت از شبانه روز و به صورت تمام وقت در محیط های عمومی، در معرض دید مردم قرار دارد. اغلب مخاطب به صورت اجتناب ناپذیری با آن ارتباط برقرار می کند. به عبارتی بیننده کنترلی روی تبلیغات محیطی ندارد و ناخودآگاه تحت تاثیر قرار می گیرد.

انعطاف جغرافیایی تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی از نظر جغرافیایی بسیار انعطاف پذیر است و میتوان آن را در هر نقطه ی جغرافیایی به نمایش در آورد. در برخی از مناطق ممکن است دسترسی به اینترنت با مشکل مواجه شود یا ارتباط رسانه ای وجود نداشته باشد، اما تبلیغات محیطی در چنین مواردی بدون محدودیت، می تواند رسالت خود را ایفا کند.

سایر مزایای تبلیغات محیطی

سایر مزایای تبلیغات محیطی

مزایای استفاده از تبلیغات محیطی بی شمار است، علاوه بر موارد فوق در مورد مزایای تبلیغات محیطی می تواند به موارد زیر نیز اشاره کرد:

  • تاثیر بصری قوی
  • عدم نیاز به رقابت در این نوع تبلیغات
  • افزایش فروش
  • آگاهی موثر از برند
  • هدایت موثر مشتری به سوی کالا یا خدمتی خاص

معایب تبلیغات محیطی

با وجود مزایای زیاد، گاه تبلیغات محیطی نیز با معایب و محدودیت هایی همراه است. از جمله این معایب می توان به موارد زیر اشاره کرد :

اطلاعات محدود

در تبلیغات محیطی به دلیل محدودیت فضا و زمان، اغلب انتقال اطلاعات دقیق و جامع در مورد محصولات و خدمات امکان پذیر نیست و تنها می توان پیام یا شعاری کوتاه برای معرفی محصول ارائه کرد.

بدون بازخورد بودن

برخلاف تبلیغات دیجیتال، در تبلیغات محیطی نمی توان بازخورد فوری از مصرف کننده گرفت.

محدودیت در سنجش موفقیت یک تبلیغ

به طور کلی در تبلیغات محیطی نمی توان میزان موفقیت و تاثیرگذاری تبلیغ را اندازه گیری کرد. از طرفی نمی توان موفقیت یک تبلیغ را نیز تضمین نمود.

دشوار بودن حفظ اطلاعات تماس

چون تبلیغات محیطی برای مدت زمان کوتاه مخاطب را درگیر می کند، اغلب به خاطر سپردن اطلاعات تماس یا آدرس های ارائه شده در بیلبورد ها و تابلوهای تبلیغاتی دشوار است. البته با پیشرفت امکانات، امروزه با استفاده از QR کد ها، مشکلات مربوط به انتقال اطلاعات تماس بسیار مرتفع شده است.

سخن پایانی

با وجود برخی  محدودیت ها، دسترسی گسترده مردم، قرار گرفتن مداوم در معرض دید عموم، مقرون به صرفه بودن و… باعث ارزشمند بودن تبلیغات محیطی است. این نوع تبلیغات، همچنان در صنعت تبلیغات با قدرت ایستاده و پلتفرمی بی نظیر برای کسب و کار ها فراهم کرده تا خدمات خود را به مشتری در سطح وسیع ارائه کنند.تنوع و گستردگی تبلیغات محیطی همچنان بی بدیل است و آن را به یکی از اجزای ضروری هر کمپین بازاریابی موفق تبدیل می کند. شما می توانید با همکاری تاپراه و با استفاده از قدرت تبلیغات محیطی، از مکان های استراتژیک، طراحی های خلاقانه و مسیرهای پر ترافیک برای  دیده شدن برند خود استفاده کنید ما در تاپراه  با بکارگیری تمام پتانسیل خود، کمپین تاثیر گذاری طراحی و اجرا می کنیم که با تاثیر ماندگار در ذهن مخاطب، باعث موفقیت کسب و کارتان می شود.