تبلیغات محیطی چیست؟

18 تیر 1403
0 نظر
تبلیغات محیطی چیست؟

تبلیغات محیطی، تبلیغات خارج از خانه یا تبلیغات در فضای باز به تبلیغاتی گفته می شود که در خارج از خانه مشتری و فضا های عمومی انجام می گیرد. هدف  تبلیغات محیطی ایجاد آگاهی در مورد یک محصول یا برند خاص در سطح گسترده است. از جمله مزایای تبلیغات محیطی این است که در زمان کوتاه می تواند با طیف وسیعی از مخاطبان ارتباط برقرار کند. تبلیغات محیطی بسیار موثر است و اغلب در تصمیم افراد برای خرید نقش دارد. از ابزار های تبلیغات محیطی می توان به بیلبورد، پوستر، عرشه پل، استرابورد، لایت باکس، حمل و نقل و… اشاره کرد. در این مطلب از تاپراه قصد داریم به سوال “تبلیغات محیطی چيست؟” به طور مفصل پاسخ دهیم.

تبلیغات محیطی چیست؟

تبلیغات محیطی شامل هر نوع رسانه سمعی و بصری است که در خارج از خانه مشتری برای رساندن پیام تبلیغاتی خاصی استفاده می شود. این نوع تبلیغات را تبلیغات در فضای باز ( outdoor advertising)، تبلیغات خارج از خانه ( out of home advertising) یا به اختصار OOH نیز می نامند. تبلیغات محیطی عبارت است از انتشار عمومی خدمات و محصولات یک برند خاص یا کسب و کار برای جلب توجه مشتری زمانی که بیرون از خانه است. تبلیغات محیطی به هر نوع تبلیغی گفته میشود که خارج از نقطه نهایی خرید مشتری POP انجام می گیرد. تبلیغات محیطی یک استراتژی بازاریابی است که کسب و کار ها برای جذب مشتریان موجود و بالقوه خود استفاده می کنند. از تبلیغات محیطی می توان به عنوان روشی موثر برای دسترسی سریع  به تعداد زیادی از مردم و جلب توجه آنها استفاده کرد. تبلیغات محیطی، بزرگ و از نظر بصری چشمگیر هستند که می توانند توجه مخاطب را برانگیخته  و آنها را با برند یا محصول شما آشنا کنند.

استفاده از رسانه های مناسب و استراتژیک در هنگام انجام یک کمپین تبلیغات محیطی برای دستیابی به اهداف خود، ضروری است. تاپراه  یک پلتفرم خرید رسانه است که رسانه های متعدد را بر اساس نیاز های تبلیغاتی شما ارائه می کند. چه بخواهید برند سازی کنید، چه بخواهید به مشتریان جدید دست یابید، تاپراه بهترین گزینه برای این کار است. خدمات پلتفرم تاپراه که شامل خرید رسانه در فضای باز است، می تواند تمام نیاز های کسب و کار شما به تبلیغات محیطی را برطرف کرده و شما را در رسیدن به اهداف تبلیغاتی خود در زمان مقرر یاری نماید.

انواع تبلیغات محیطی

انواع تبلیغات محیطی

به طور کلی دو نوع تبلیغات محیطی وجود دارد :

 • تبلیغات محیطی سنتی
 • تبلیغات محیطی دیجیتال

تبلیغات محیطی سنتی شامل استفاده از سبک سنتی رسانه های محیطی همچون بیلبورد ها و پوستر هاست. برخی از مشاغل نیز با استفاده از مبلمان شهری، ایستگاه های اتوبوس و مترو و یا تبلیغات در نقطه فروش، تبلیغات محیطی انجام می دهند.

منبع: تبلیغات محیطی در تبریز

تبلیغات محیطی دیجیتال، سبک نوینی در تبلیغات محیطی است که با استفاده از نمایش فیلم ها و انیمیشن های جذاب برای مخاطب بالقوه انجام می شود. قطعا طراحی یک بیلبورد دیجیتال جذاب توسط تیم حرفه‌ای و خلاق در عرصه تبلیغات محیطی می تواند نقش بسیار مهمی در جذب مشتری و رساندن پیام تبلیغاتی شما داشته باشد.

در ادامه به معرفی انواع تبلیغات محیطی سنتی و دیجیتال می پردازیم :

تبلیغات بیلبورد

تبلیغات بیلبورد رایج ترین، مهم ترین و محبوب ترین نوع تبلیغات محیطی هستند که در اندازه های مختلف قابل اجرا هستند. بیلبورد ها انواع استاتیک و دیجیتال دارند. به لطف فناوری های جدید می توان از واقعیت افزوده نیز در بیلبورد ها استفاده کرد که باعث جذب مخاطب و افزایش تعامل او نیز می شوند. اثر بخشی، بیلبورد ها در برندسازی و جذب مخاطب بالاست. بیلبورد ها را اغلب در محل های پرتردد با ترافیک بالا قرار می دهند تا جمعیت زیادی به آنها دسترسی داشته باشند. قیمت بیلبوردها در تبلیغات محیطی با توجه به اندازه و مکان قرار گیری آنها می تواند متغیر باشد.

تبلیغات پوستر

پوستر، شکل کوچکتری از بیلبورد در تبلیغات محیطی هستند. پوستر یک پیام ساده و قابل درک در مورد برند یا محصولی خاص ارائه می کنند و نقش مهمی در آموزش و اطلاع رسانی دارند. می توان یک پوستر تبلیغاتی ساده را با استفاده از QR کد ها بسیار جذاب تر کرد و باعث افزایش تعامل با مشتری شد.

مبلمان خیابانی

مبلمان خیابانی شامل نیمکت ها، کیوسک ها، ایستگاه های اتوبوس، دکه های روزنامه فروشی و… است. تبلیغات محیطی بر روی مبلمان شهری چون هم سطح با میدان دید مخاطب است، افراد به سختی می توانند از آنها چشم پوشی کنند. این نوع تبلیغات در فضای رقابتی تبلیغات محیطی بسیار موثر است.

تبلیغات حمل و نقل

تبلیغات حمل و نقل نوع دیگری از تبلیغات محیطی است که شامل علائم، تصاویر و پیام های تبلیغاتی درج شده بر روی دیوار های داخلی با خارجی اتوبوس ها، واگن های مترو، تاکسی ها و… است. وقتی فرد در حال استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است، اغلب ذهنش آزاد بوده و می تواند با دقت بیشتری با تبلیغات محیطی درگیر شود.

علاوه بر اینها ، از جمله انواع تبلیغات محیطی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تبلیغات استرابورد
 • تبلیغات دیوار ساختمان ها (دیوارنگاری)
 • تبلیغات عرشه پل
 • تبلیغات لمپوست بنر
 • تبلیغات لایت باکس
 • تبلیغات استند
 • تبلیغات برایت برد و…

چرا تبلیغات محیطی مهم است؟

چرا تبلیغات محیطی مهم است؟

آیا می دانید چرا تبلیغات محیطی ارزش سرمایه گذاری دارد؟ تبلیغات محیطی می تواند با جذب مشتری در سطح عمومی، سرمایه گذاری شما برای تبلیغات را چندین برابر کرده و  به صورت سود حاصل از فروش به شما برگرداند. دلایل اهمیت تبلیغات محیطی به شرح زیر است :

1.تبلیغات محیطی مقرون به صرفه است.

برای انجام تبلیغات محیطی نیاز به هزینه های کلان ندارید. تبلیغات بیلبورد در فضای باز حتی برای کسب و کار های کوچک نیز مقرون به صرفه است. خرید رسانه محیطی برای انجام تبلیغات در فضای باز، یک سرمایه گذاری استراتژیک و بلند مدت است که به شما کمک می کند تا برند خود را برای مدت زمان معلوم در معرض دید مخاطب قرار دهید و از این طریق مشتری جذب کنید.

2.با تبلیغات محیطی، نام تجاری شما در معرض دید عموم قرار می گیرد.(برند سازی)

از ویژگی های تبلیغات محیطی این است که در آن واحد می تواند پیام تبلیغاتی را به طیف وسیعی از مشتریان برساند و در معرض دید عموم قرار بگیرد. این ویژگی آشنایی افکار عمومی با برند شما را افزایش می دهد و به مرور زمان باعث افزایش اعتبار برند و برندسازی می شود. برندینگ در تبلیغات محیطی باعث افزایش فروش و بازگشت سرمایه می شود. دیده شدن برند از مزایای اصلی تبلیغات محیطی است.

منبع: تبلیغات محیطی در تهران

3.تبلیغات محیطی باعث صرفه جویی در زمان می شود.

تبلیغات محیطی می تواند باعث صرفه جویی در زمان شود بدون اینکه کیفیت کمپین تبلیغاتی شما را به خطر بیندازد. تبلیغات محیطی با ارتباط وسیع در سطح عمومی باعث جذب حداکثری مشتری در مدت زمان کوتاه می شود.

 1. تبلیغات محیطی در هر ساعت از شبانه روز برای شما کار می کند.

شاید برای انجام تبلیغات تلویزیونی یا  رادیویی لازم باشد بارها هزینه تبلیغات بپردازید تا دیده شوید، اما در تبلیغات محیطی اینگونه نیست و شما با یکبار پرداخت هزینه در 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته در معرض دید مخاطب هستید. مشتریانی که مدام از محل نصب تبلیغات محیطی شما عبور می کنند در معرض پیام تبلیغاتی شما قرار می گیرند و این قرار گرفتن در معرض تکرار مشتری بالقوه را به مشتری بالفعل تبدیل کرده و فروش شما را افزایش می دهد.

ویژگی های تبلیغات محیطی

برای اینکه تبلیغات محیطی و کمپین تبلیغاتی شما اثربخشی لازم را داشته باشد باید ویژگی های تبلیغات محیطی موفق را در آن اعمال کنید. از جمله ویژگی های تبلیغات محیطی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • پیام ساده تبلیغات محیطی

اولین برداشت از تبلیغات شما در فضای باز بسیار حیاتی است. محتوای پیام تبلیغاتی شما باید به زبان ساده باشد تا همه آن را بفهمند. پیام باید کوتاه، ساده و اشاره به اصل مطلب باشد تا مشتری به سرعت پیام را درک کرده و از آن تاثیر بگیرد.

 • جذاب و چشم نواز بودن تبلیغات محیطی

بیلبورد باید جذابیت بصری داشته باشد تا بتواند نگاه مخاطب را با خود همراه کند. سعی کنید پیام تبلیغاتی خود را به صورت خوانا و واضح بنویسید، از تصویر محصول خدماتی که ارائه می کنید در بیلبورد استفاده کنید، درج قیمت همیشه برای مشتری جذاب است، از رنگ های جذاب و متنوع استفاده کنید تا کنجکاوی مخاطب را تحریک نمایید و در نهایت تابلو تبلیغاتی شما باید حاشيه جذابی داشته باشد تا از محیط متمایز شده و مخاطب را جذب کند.

 • تکرار تبلیغات محیطی

سعی کنید برای ایجاد تاثیر ماندگار در ذهن مخاطب، تبلیغات خود را چند نقطه مختلف شهر تکرار نمایید. این تکرر باعث افزایش دیده شدن برند شما می شود و به مرور زمان برند را در ذهن مخاطب حک می کند. این کار باعث افزایش احتمال انتخاب محصول شما در هنگام خرید می شود.

 • عدم اغراق در تبلیغات محیطی

سعی کنید در پیام تبلیغاتی خود از اغراق بپرهیزید و محصول خود را همانگونه که هست و با ویژگی های واقعی آن به مخاطب ارائه کنید. اغراق در مورد کیفیت محصول، شاید بتواند مخاطب را وادار به خرید محصول شما کند، اما وقتی مخاطب با ویژگی های واقعی آن روبرو شود، به طور کلی از برند شما سلب اعتماد خواهد کرد.

منبع: تبلیغات محیطی در روابط عمومی

مزایای تبلیغات محیطی

انجام تبلیغات محیطی در فضای باز فرصتی بزرگ برای رساندن پیام های تبلیغاتی به مخاطب هدف است. استفاده از تبلیغات محیطی چند مزیت اساسی دارد که عبارتند از :

 • بهترین ابزار برای معرفی برند شما، تبلیغات محیطی است.
 • تبلیغات محیطی ابزاری کارآمد برای معرفی کالا و خدمات است.
 • از تبلیغات محیطی می توان به عنوان بستری مناسب برای افزایش فروش استفاده کرد.
 • تبلیغات محیطی، ابزاری مفید برای افزایش آگاهی نسبت به ورود یک محصول جدید به بازار است.
 • با تبلیغات محیطی می توان هدف گیری مشتری در مراکز خرید را تحت تاثیر قرار داد.

تاپراه برای تبلیغات محیطی

آیا برای شناخت برند و افزایش دستیابی به مخاطبان هدف خود از طریق تبلیغات محیطی، آماده هستید؟

تاپراه به شما کمک می کند تا به هدف خود برسید، ما با ادغام هوشمندانه تکنیک‌های سنتی و دیجیتال تبلیغات در فضای باز به شما کمک می کنیم تا برند خود را معرض دید عموم قرار داده و مخاطبان خود را به طور موثر جذب کنید.

سخن پایانی

با تبلیغات محیطی علاوه بر دیده شدن ، برندسازی می کنید و باعث رشد کسب و کار خود می شوید.  تبلیغات محیطی شامل رسانه های محیطی موجود در سطح شهر است که پیام های تبلیغاتی روی آنها حک شده است. تبلیغات محیطی در فضای رقابتی موجود باید خلاقانه و جذاب باشد تا بتواند در بین انبوه تبلیغات، متمایز شود. با وجود فناوری های جدید و تبلیغات آنلاين، هنوز هم تبلیغات محیطی به عنوان رسانه ای قدرتمند در خارج از خانه مشتری با او ارتباط برقرار می کند. تبلیغات محیطی مقرون به‌ صرفه است، باعث صرفه جویی در زمان شده، آگاهی رسانی  و اثربخشی زیادی دارد و می تواند موجب برندسازی شود. اگر به دنبال انجام تبلیغات محیطی موفق هستید، می توانید برای هماهنگی و خرید رسانه های محیطی با تاپراه در تماس باشید.