همه چیز درباره تبلیغات محیطی

23 خرداد 1403
0 نظر
همه چیز درباره تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی به تمام گزینه های رسانه ای و ابزار های تبلیغاتی اطلاق میشود که در فضای بیرون از خانه، برای مخاطب نمایش داده می شوند. تبلیغات محیطی با استفاده از ابزار هایی مانند بیلبورد، استرابورد، استند ها، پوستر، تبلیغات حمل و نقل و… انجام می گیرد. در این مطلب شما را به طور کامل با تبلیغات محیطی آشنا خواهیم کرد.

تبلیغات محیطی چیست؟

تبلیغات محیطی ( Ooh  Advertising) نوع خاص از انواع تبلیغات و زیر شاخه تبلیغات ATL است که در آن کل مردم و بازار مورد هدف قرار می گیرد.OOH مخفف out of home است، یعنی این نوع تبلیغات عمدتا در محیط بیرون از خانه انجام می گیرد. طبق مطالعات، مردم حدود 70 درصد از زمان خود را بیرون از خانه به سر می برند،بنابراین نمی توان منکر تاثیر گذار بودن تبلیغات محیطی شد. تبلیغات محیطی حالت غیر مزاحم دارد و فرد ناخودآگاه بدون اینکه مزاحمتی برایش ایجاد شود، جلب تبلیغات می شود. اغلب المان های تبلیغات محیطی را در مسیر هایی که عبور و مرور در آنها زیاد است، قرار می دهند تا توجه جمع کثیری از مردم را به خود جلب کند.

تبلیغات محیطی با اینکه روشی سنتی در صنعت تبلیغات است، اما همچنان با قدرت به کار خود ادامه میدهد و اعتبار خوبی در صنعت تبلیغات دارد.

هدف از تبلیغات محیطی چیست؟

تبلیغات به طور کلی برای جذب مشتری انجام می شود. هدف از تبلیغات محیطی نیز در وهله اول جلب توجه مشتری می باشد. علاوه بر این می تواند  موارد زیر را به عنوان اهداف تبلیغات محیطی نام برد:

 • بالا بردن آگاهی از برند
 • افزایش میزان تعامل با مشتری
 • معرفی محصول جدید
 • اطلاع رسانی در مورد تغییر یا بهبود بسته بندی محصول
 • هدف قرار دادن منطقه جغرافیایی خاص

هدف از تبلیغات محیطی چیست؟

مزایا و معایب تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی با هدف جذب مشتری در فضای باز و محیط بیرون از خانه انجام می شود. محبوبیت بالایی دارد اما خالی از عیب هم نیست. به همین منظور بهتر است در مورد مزایا و معایب تبلیغات محیطی بیشتر بدانید

مطالب مرتبط: انواع سازه های تبلیغات محیطی

مزایای تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی مزایای زیادی دارد که برخی از آنها به شرح زیر است :

 • ایجاد آگاهی گسترده از برند
 • معرفی محصول یا خدمات
 • افزایش فروش محصولات یا خدمات

معایب تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی در کنار مزایای ارزشمند خود، معایبی نیز دارد، که عبارتند از :

 • غیرقابل اندازه گیری بودن نتایج حاصل و میزان موفقیت آن.
 • تبلیغات محیطی اگر به درستی اجرا نشود، می تواند باعث افت مشتری و فروش برند شود.
 • هزینه این نوع تبلیغات نسبتا بالاست. (در مقایسه با سایر انواع تبلیغات قیمت مناسبی دارد.)
 • دریافت مجوز های لازم برای اجرای تبلیغات محیطی نیازمند صرف وقت و انرژی زیاد است

انواع روش های تبلیغاتی محیطی

انواع روش های تبلیغاتی محیطی

تبلیغات محیطی با استفاده از ابزار و روش های مختلف انجام می شود. برخی از ابزار های تبلیغات محیطی در ایران عبارتند از :

بیلبورد ها

بیلبورد ها، سازه های محبوب و اغلب بزرگ در صنعت تبلیغات محیطی هستند، که اغلب در کنار جاده ها، بزرگراه ها و حاشیه خیابان های اصلی شهر نصب می شوند. بیلبورد ها به سه نوع چاپی و ثابت، دیجیتال و تلفیقی از چاپی و دیجیتال در سطح شهر قابل مشاهده هستند.

عرشه پل

پل های هوایی بیشتر بر روی معابر و خیابان های پر تردد ساخته میشوند، از همین رو برای نصب تبلیغات محیطی مناسب اند. تبلیغات محیطی به صورت چاپی و دیجیتال بر روی عرشه پل های هوایی نصب می شود.

استرابورد

استرابورد ها سازه هایی شبیه به بیلبورد، اما کمی کوچکتر از آن هستند و از فراوانی زیادی در شهرها برخوردارند.

برایت برد

سازه های تبلیغات محیطی که نور دارند و معمولا در مکان های شلوغ نصب می شوند.

لمپوست

لمپوست ها نیز جز ابزارهای تبلیغات محیطی محبوب هستند، چون ارزان ترند و کارایی و انعطاف پذیری بالایی دارند،در برابر تغییرات آب و هوایی نیز مقاوم هستند. لمپوست ها در واقع میله هایی فلزی به ابعاد 1 در 3 متر یا اندازه های متفاوت هستند که به صورت دو وجهی یا چهار وجهی به تیر های چراغ برق نصب می شوند.

لایت برد (لایت باکس)

لایت باکس ها به دلیل اینکه از پشت شیت تبلیغات نور ساطع می شود، از جذابیت بصری زیادی، به خصوص در شب، برخوردار هستند. لایت برد ها در ابعاد و اندازه های مختلف ساخته شده و دارای دو نوع فضای داخلی و فضای خارجی هستند.

پنل شیشه ای (CL B)

از جمله سازه های تبلیغات محیطی می توان به پنل های شیشه ای اشاره کرد که در ارتفاع کم نصب شده و ارتباط نزدیکی با مخاطب ایجاد می کنند. این پنل ها جذابیت بصری و محبوبیت بالایی دارند.

سازه های بادی

اگر دقت کرده باشید در اغلب نمایشگاه ها و ایونت ها از بالن ها و بیلبورد های بادی برای اطلاع رسانی در مورد خدمات یا محصولات استفاده می کنند. این سازه ها چون به صورت موقت استفاده می شود، از نوع بادی و کم هزینه هستند.

مطالب مرتبط: هدف تبلیغات محیطی

مبلمان شهری

مبلمان شهری شامل نیمکت ها، ایستگاه های اتوبوس، کیوسک‌ها، دکه های روزنامه فروشی و حتی پیاده رو هاست. از این ابزار ها نیز می توان برای تبلیغات محیطی استفاده کرد.

ترانزیت (حمل و نقل)

در تبلیغات ترانزیت، شعارهای تبلیغاتی روی بدنه وسایل نقلیه مانند تاکسی، اتوبوس، قطار شهری و مترو نصب می شود. این وسایل نقلیه چون مسیر های طولانی را در شهر طی می کنند، قابلیت دیده شدن زیادی دارند.

تبلیغات ساختمانی

در این نوع محیطی، محتوای تبلیغات روی دیوار ساختمان های بزرگ و مهم شهر نصب می شود.

مراکز خرید

تبلیغات محیطی در مراکز خرید به صورت استفاده از استند ها، لایت باکس ها، کانتر های سمپلینگ، بروشور و… انانجام می شود، تا مشتری را متقاعد به خرید محصول در نقطه فروش نماید.

فرآیند تبلیغات محیطی

فرآیند ملی تبلیغات محیطی شامل مراحل همچون، شناخت محصول، شناخت مخاطب هدف، بودجه تخصیص یافته، تشریح هدف کمپین تبلیغاتی و نیز شناخت و تحلیل انواع سازه ها و جایگاه های تبلیغات محیطی است.

خلاقیت در تبلیغات محیطی

امروزه به دلیل وجود تعداد زیادی از المان های تبلیغات محیطی که هر کدام محتوای خاص تبلیغاتی دارند، برای اینکه آگهی تبلیغات شما بتواند جلب توجه کرده و متمایز شود، باید به اصل خلاقیت در تبلیغات محیطی توجه کنید. خلاقیت باید در راستای اهداف کمپین تبلیغاتی شما باشد و بتواند با مخاطب ارتباط گرفته، با ویژگی های محصول یا خدمت تبلیغاتی تناسب داشته و برای مخاطب تازگی داشته باشد.

چگونه می توان تبلیغات محیطی موفقی داشت؟

تبلیغات محیطی جز محبوب ترین نوع تبلیغات است، بنابراین مهم است که نحوه انجام تبلیغ محیطی به گونه ای باشد که آگهی شما در میان انبوه تبلیغات محیطی متمایز شود. موفقیت تبلیغات محیطی تا حد زیادی بستگی به همکاری با شرکتهای تبلیغاتی دارد که در این امر تخصص لازم را دارند.

آیا تمام کسب و کار به تبلیغات محیطی نیاز دارند؟

بله، تبلیغات محیطی مکمل سایر تبلیغات است و نقش موثری در برند سازی و حک کردن نام یک برند در ذهن مخاطب دارد. البته نوع تبلیغات محیطی با توجه به ویژگی های هر محصول یا خدمات میتواند، متفاوت باشد.

آیا تبلیغات محیطی به تنهایی برای مطرح شدن کافیست؟

اگر برندی به اندازه کافی شناخته شده باشد، می تواند تنها از طریق تبلیغات محیطی به ماندگار بودن خود در ذهن مخاطب ادامه دهد، اما کسب و کار ها تازه کار علاوه بر تبلیغات محیطی باید از پتانسیل‌های دیگر صنعت تبلیغات نیز برای معرفی خود در بازار تجارت استفاده کنند.