انواع تبلیغات شهری در ایران

7 تیر 1403
0 نظر
انواع تبلیغات شهری در ایران

آیا می دانید که حدود 71 درصد از مصرف کنندگان می گوینده تبلیغات محیطی تاثیر زیادی در تصمیم گیری آنها برای خرید دارد؟ آیا به این فکر افتاده اید که کسب و کار شما نیز از مزیت های تبلیغات محیطی استفاده کند؟ تا چه اندازه با تبلیغات شهری آشنایی دارید؟ آیا میدانید انواع تبلیغات شهری در ایران کدام ها هستند؟

تبلیغات شهری یا تبلیغات محیطی، به نوعی تبلیغات گفته می شود که خارج از خانه مشتری و در فضاهای عمومی با هدف آگاه کردن مشتری و افزایش فروش انجام می گیرد. انواع تبلیغات شهری در ایران شامل بیلبورد ها، استرابورد ها، لمپوست، عرشه پل، سازه های بادی، پنل شیشه ای، تبلیغات حمل و نقل و… است.

تبلیغات شهری چیست؟

تبلیغات شهری، همان تبلیغات محیطی است که در محیط عمومی شهر با هدف آگاه سازی مشتری بالقوه و تبدیل او به مشتری بالفعل انجام می شود.

تبلیغات محیطی و ابزار های آن در بیشتر موارد بسیار موثر تر از تبلیغات داخلی و دیجیتال عمل کرده اند. انواع تبلیغات شهری عبارت است از گونه رسانه محیطی که در فضای بیرون از خانه، به دست مشتری می رسد و با او ارتباط برقرار می کند.

تبلیغات شهری چیست؟

اشکال مختلف رسانه های تبلیغات شهری در ایران عبارتند از :

مطالب مرتبط: تبلیغات محیطی در روابط عمومی

 • تبلیغات بیلبورد
 • تبلیغات لمپوست
 • تبلیغات استرابورد
 • تبلیغات حمل و نقل (بدنه وسایل نقلیه عمومی)
 • تبلیغات عرشه پل
 • تبلیغات مبلمان شهری یا خیابانی
 • تبلیغات سازه های بادی
 • تبلیغات پنل شیشه ای
 • تبلیغات ساختمانی
 • تبلیغات در مراکز خرید
 • تبلیغات پمپ بنزین
 • تبلیغات در نقطه فروش و…

انواع روش تبلیغات شهری در ایران

تبلیغات شهری و محیطی با استفاده از روش های گوناگون و رسانه های مختلف انجام می گیرد. برخی از معروفترین ترین انواع تبلیغات محیطی در ایران عبارتند از :

بیلبورد ها

یکی از برجسته ترین، قدیمی ترین و قدرتمند ترین رسانه های محیطی، بیلبورد ها هستند. بیلبورد ها جسور و بزرگ هستند و پیام تاثیرگذاری دارند. بیلبورد ها اغلب در حاشیه اتوبان، بزرگراه، کنار جاده ها و نقاط پر تردد شهری نصب می کنند. برای حضور پر رنگ تر در جامعه می توانید از بیلبورد ها استفاده کنید. بیلبورد ها معمولا می توانند دارای روشنایی باشد تا در شب هم مشاهده شوند. بیلبورد در انواع ثابت یا سنتی، دیجیتال  و یا تلفیقی از هر دو می تواند باشد.

پوستر ها

پوستر ها عملکردی همانند بیلبورد دارند اما در اندازه های کوچکتر. پوستر این امکان را به شما می دهد که مخاطبان محلی را به طور موثر تری هدف قرار دهید. چاپ انبوه پوستر ها باعث می شود، بتوانید نام تجاری خود در محیط به صورت انبوه پخش کنید. هزینه استفاده از تبلیغات پوستر بسیار کمتر از سایر انواع تبلیغات محیطی است.

تبلیغات حمل و نقل

به تبلیغات موجود بر روی بدنه اتوبوس ها و قطار های شهری دقت کرده اید؟  تبلیغات موجود بر بدنه وسایل نقلیه عمومی از جمله تبلیغات حمل و نقل هستند. تبلیغات حمل و نقل چون اغلب در حال حرکت به مخاطب عرضه می شود، باید با پیام های کوتاه و تاثیر گذار همراه باشد نه اینکه مخاطب را با حجم زیادی از اطلاعات غرق کند.

لمپوست ها

لمپوست ها سازه های تبلیغاتی هستند که در ابعاد مختلف ساخته می شوند، اما رایج ترین اندازه آنها مستطیل های 1 در 3 متر است. لمپوست ها معمولا روی تیر های چراغ برق حاشیه اتوبان ها و جاده نصب می شوند و بنر تبلیغاتی روی آنها قرار می گیرد.

مبلمان شهری

مبلمان شهری می تواند مخاطب های محلی را هدف قرار دهد و فرصت های رسانه ای منحصر به فرد برای کسب و کار های محلی در یک شهر باشد. هزینه استفاده از این رسانه نیز نسبتا کم است. از مزیت های اصلی مبلمان شهری این است که به صورت هم سطح با مخاطب قرار دارند و به آسانی دیده می شوند. از جمله مبلمان شهری می توان به نیمکت ها، کیوسک ها، سرپناه ایستگاه های اتوبوس و… اشاره کرد.

استرابورد

استرابورد ها بسیار شبیه به بیلبورد ها هستند اما اندازه های کوچکتر دارند. استرابورد را می توانید در اکثر نقاط شهر مشاهده کنید. این سازه های تبلیغاتی روشنایی ندارند و معمولا ارزان تر از بیلبورد ها هستند.

تبلیغات پمپ بنزین

تبلیغات در پمپ بنزین به دلیل وجود تردد زیاد، از اهمیت و محبوبیت بالایی برخوردار است. معمولا این نوع تبلیغات محیطی با استفاده از لایت باکس ها، استرابورد ها و یا سایبان های جایگاه سوخت انجام می گیرد.

عرشه پل هوایی

عرشه پل های هوایی، به خصوص در مناطق پر ترافیک و گذرگاه های اصلی، یکی از بهترین مکان ها برای نصب آگهی تبلیغات محیطی است.

مطالب مرتبط: روش های نوین تبلیغات محیطی

تبلیغات در نقطه فروش

تبلیغات در نقطه فروش برای تشویق مشتری در جهت خرید لحظه آخری است و اغلب در کنار صندوق فروشگاه ها و در قالب استند ها یا برچسب‌های چاپی انجام می شود.

مزایای استفاده از تبلیغات محیطی

مزایای استفاده از تبلیغات محیطی

تبلیغات شهری در ایران یا تبلیغات محیطی علاوه بر اینکه درصد قابل توجهی از مخاطب را با خود درگیر می کند، چند مزیت دیگر نیز دارد، از جمله:

مقرون به صرفه بودن تبلیغات محیطی

تبلیغات شهری در مقایسه با سایر رسانه های تجاری، هزینه ای بسیار معقول و کمتر دارند. تبلیغات روی بیلبورد، اتوبوس یا نیمکت ها می تواند با صرف هزینه های بسیار کمتر، باعث ایجاد واکنش های مثبت نسبت به کسب و کار شما شود.

تاثیر فوری تبلیغات محیطی

اغلب تبلیغات محیطی با تاثیر آنی بر مشتری همراه است، حال آنکه هر چقدر تبلیغ شما پیام خلاقانه تر و تاثیر گذار تری داشته باشد، این تاثیر آنی می تواند ماندگار تر نیز باشد.

افزایش شانس فروش

تبلیغ محیطی موفق، تبلیغی است که به احساس نیاز مشتری دامن بزند. یعنی با ایجاد احساس نیاز در مشتری، او را به خرید محصول یا خدمتی خاص ترغیب نماید.

معایب تبلیغات محیطی

با وجود همه مزایا و کارکرد های مثبت تبلیغات محیطی، معایبی نیز به آن وارد است. از جمله معایب تبلیغات شهری می توان به موارد زیر اشاره کرد :

عدم تضمین موفقیت

گاه ممکن است با قرار دادن چندین رسانه تبلیغات محیطی در نقاط پر تردد شهری، هنوز هم نتوانید مشتری به دست بیاورید. استفاده از تبلیغات محیطی به تنهایی نمی تواند محصول یا خدمات شما را برای مشتری جذاب نماید. مشتری ممکن است نتواند اطلاعات را به خاطر بیاورد.

رسانه های تبلیغات شهری تنها به مدت چند ثانیه توسط مخاطب دیده می شود. طبیعی است که به خاطر سپردن اطلاعات تماس و جزئیات بیشتر در مورد آگهی بسیار سخت باشد.

جمع بندی

تبلیغات شهری در ایران با استفاده از انواع روش ها انجام می گیرد. بیلبورد ها، استرابورد ها، لمپوست ها، بنر ها، پوستر ها، پنل های شیشه ای، سازه های بادی، لایت باکس ها، عرشه پل های عابر پیاده و… از جمله انواع تبلیغات شهری در ایران هستند. به طور کلی تبلیغات محیطی که در فضای شهر انجام می گیرد، از مزیت هایی همچون جذب مخاطب حداکثری، تاثیر آنی بر مخاطب، هزینه معقول و… برخوردار است. پلتفرم تاپراه می تواند به کسب و کار شما کمک کند تا از طریق تبلیغات محیطی دیده شوید. ما در تاپراه  آماده ارائه مشاوره جهت انجام تبلیغات محیطی و استفاده موثر از رسانه های تبلیغات محیطی در جهت ارتقا کسب و کار شما هستیم.